Problemy zdrowotne powiązane z utratą słuchu
Pracownia Protezowania Słuchu

Problemy zdrowotne powiązane z utratą słuchu                                       

Pogorszenie się słuchu najczęściej kojarzone jest z wiekiem, wadami genetycznymi niekorzystnymi warunkami w pracy. Trzeba jednak wiedzieć, że niedosłuch może mieć podłoże wynikające z innych chorób organizmu. Utrata słuchu może mieć również wpływ na rozwój innych schorzeń. Nie wszystkie konsekwencje jesteśmy w stanie powstrzymać, ale świadomi zagrożenia, będziemy bardziej czujni podczas trwania choroby. 

  • Choroby serca

Chorobom serca towarzyszy zwężenie naczyń krwionośnych w całym organizmie. Co za tym idzie, do krwi transportowana jest mniejsza zawartość tlenu. Ma to szczególny wpływ na uszkodzenie kluczowych komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym, trąbki słuchowej i ucha środkowego. Takie schorzenia dalej prowadzą do uszkodzenia funkcji nerwu słuchowego, co uniemożliwia prawidłowe przetwarzanie dźwięków w mózgu.

  • Cukrzyca                                                      

Bardzo często pomijanym skutkiem cukrzycy jest wada słuchu. Ryzyko uszkodzenia słuchu u osób chorujących na cukrzycę jest ponad dwukrotnie wyższe niż u osób zdrowych. Badania wykazują, że cukrzyca uszkadza komórki słuchowe w uchu wewnętrznym oraz zmniejsza liczbę komórek słuchowych zewnętrznych. Typowym uszkodzeniem słuchu u diabetyków jest obustronny, postępujący niedosłuch odbiorczy, głównie w zakresie wysokich częstotliwości. Oczywiście, stopień niedosłuchu zależy od czasu trwania choroby.

  • Demencja i choroba Alzheimer’a

Badania jednoznacznie wskazują na związek pomiędzy postępującą utratą słuchu a demencją. Utrata słuchu w starszym wieku może być przyczyną zaburzeń poznawczych. . Ryzyko choroby Alzheimer’a jest pięć razy większe o osób z niedosłuchem. Problemy ze słuchem zmuszają mózg do większej aktywności, z dużo większym wysiłkiem przychodzi nam wtedy interpretowanie i zapamiętywanie odbieranych informacji. Dlatego profilaktyka chorób otępiennych powinna obejmować także regularne badania słuchu.

  • Szumy uszne

Szumy uszne polegają na tym, że osoby na nie cierpiące słyszą szumy. Szumy uszne słyszane są tylko przez osobę, u której pojawia się ta dokuczliwość. „Szumem” nazywamy określane przez pacjentów słyszane dzwonienie, piszczenie czy dudnienie. Występują o różnym natężeniu, więc bywają mniej lub bardziej dokuczliwe. Badania wykazują, że 90% osób zmagających się z szumami usznymi, ma również ubytki słuchu, ponieważ szumy powiązane są z dysfunkcją narządu Cortiego.

  • Choroby nerek

Choroby nerek wywołują zwykle niedosłuch średniego stopnia. Nieprawidłowo pracujące nerki wpływają na wzrost ciśnienia krwi. Poza tym w chorobach nerek niedosłuch jest związany z upośledzeniem ich czynności wydalniczej, co w następstwie prowadzi do zaburzeń biochemicznych w gospodarce azotowej, wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej.
 

  • Hospitalizacja

Pobyt w szpitalu jest zwykle bardzo stresującym czasem, który może niekorzystnie wpływać na słyszenie. Martwienie się o swoje zdrowie, przyjmowanie różnych leków mogą długotrwale uszkodzić narząd słuchu. Jeśli odczuwamy pogorszenie słyszenia po pobycie w szpitalu, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

 

  • Samotność i odizolowanie                                                        

Długotrwałe problemy ze słuchem mogą zupełnie odmienić życie chorego, jego samopoczucie i nastawienie do otaczającego świata. Zwykle pierwszy pojawia się wstyd, bezpośrednio związany z koniecznością ciągłego proszenia o powtórzenie. Z czasem osoba ta z własnej woli zrezygnuje z kontaktów ze społeczeństwem, dostrzegając fakt, że nie odbiera już otaczającej rzeczywistości tak, jak powinna. W następstwie pojawia się smutek i niechęć do jakiejkolwiek aktywności. Stąd już tylko jeden krok prowadzi do depresji, stanów lękowych oraz nienawiści do otaczającego świata.

 

  • Depresja

Według niektórych szacunków zaburzenia depresyjne mogą występować aż 4,8 razy częściej u niedosłyszących pacjentów, niż u osób zdrowych. Co więcej, im młodszego pacjenta dotyczy niedosłuch, tym większy wpływ ma to na jego dobrostan psychiczny. Osłabiony zmysł słuchu dotyka nie tylko samych chorych, lecz również ich otoczenie: rodziny, przyjaciół i współpracowników. W kontakcie z osobą słabiej słyszącą trzeba często powtarzać szept lub niedostatecznie wyartykułowaną informację, co zniechęca do rozmów i może prowadzić do stopniowego odsuwania tej osoby od codziennych spraw. Niestety, bardzo często tworzy się tu błędne koło: w obawie przed ośmieszeniem, odrzuceniem i wykluczeniem, chorzy unikają kontaktów społecznych, przez co izolują się, pogłębiając depresję i odcinając sobie możliwość otrzymania specjalistycznej pomocy.

 

Każde z tych schorzeń jest niebezpieczne dla zdrowia słuchu jak i całego organizmu. Jeśli zauważymy u siebie problemy ze słuchem, niezwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty. Utrata słuchu na skutek schorzenia, niezależnie od rodzaju wady, może być z powodzeniem protezowana nowoczesnymi aparatami słuchowymi.  Zapraszamy do gabinetów Fono-Medica Iwona Król mieszczących się w Gnieźnie, Strzelnie, Żninie oraz Mogilnie w celu wykonania badania, aby nie dopuścić do pogorszenia stanu naszego zdrowia.

 

Audi Service
Sigma
Aparaty wewnątrzuszne beltone
Aparaty słuchowe  bernafon
Aparaty wewnątrzuszne INTERTON
  Aparaty słuchowe Phonak
Opis
Audi Service
Sigma
Aparaty wewnątrzuszne beltone
Aparaty słuchowe  bernafon
Aparaty wewnątrzuszne INTERTON
  Aparaty słuchowe Phonak
Opis
Audi Service
Sigma
Aparaty wewnątrzuszne beltone
Aparaty słuchowe  bernafon
Aparaty wewnątrzuszne INTERTON
  Aparaty słuchowe Phonak
Opis
Audi Service
Sigma
Aparaty wewnątrzuszne beltone
Aparaty słuchowe  bernafon
Aparaty wewnątrzuszne INTERTON
  Aparaty słuchowe Phonak
Opis
Audi Service
Sigma
Aparaty wewnątrzuszne beltone
Aparaty słuchowe  bernafon
Aparaty wewnątrzuszne INTERTON
  Aparaty słuchowe Phonak
Opis
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.