Badanie słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu ( ABR, BERA – Auditory Brainstem Response ) zaliczane jest do obiektywnych metod badań słuchu. Stosowane jest w celu oceny progu słyszenia oraz diagnostyki różnicowej zaburzeń słuchu. Dużą użyteczność kliniczną przypisuje mu się zwłaszcza przy ocenie progu słyszenia u niewspółpracujących jeszcze pacjentów pediatrycznych.
Słuchowe potencjały wywołane z pnia mózgu to zapis aktywności bioelektrycznej pochodzącej z wyższych odcinków drogi słuchowej. Ponadto ABR oprócz oceny progu słyszenia i diagnostyki różnicowej swoje zastosowanie znajduje w badaniach przesiewowych słuchu u noworodków. Za sprawą słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu ocenie podlega funkcjonowanie ślimaka , nerwu słuchowego a także pnia mózgu.
Rejestracja bioelektrycznej odpowiedzi zachodzi przy udziale czterech elektrod powierzchniowych znajdujących się na skórze głowy osoby badanej. Natomiast bodźce akustyczne , poddające stymulacji odcinki drogi słuchowej podawane są poprzez nauszne słuchawki.
Badanie ABR trwa od pół godziny do 40 minut . Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na wznak, nieruchomo z zamkniętymi oczami . Zapobiega to niekorzystnie wpływającym na zapis badania napięciom mięśniowym , które mogą zaburzyć zapis niepotrzebnymi artefaktami. W przypadku pacjentów pediatrycznych zaleca się aby ABR wykonywane było w trakcie snu fizjologicznego bądź w wyjątkowych przypadkach znieczuleniu ogólnym.
JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO BADANIA
Najlepiej aby w dniu badania zapewnić małemu pacjentowi pobudkę wcześnie rano, ułatwi to zaśnięcie podczas badania . Dobrze, jeżeli dziecko przed badaniem będzie możliwie jak najbardziej zmęczone. Podczas podróży do gabinetu i oczekiwania na rozpoczęcie badania należy dopilnować, aby pacjent nie udał się na chociażby krótką drzemkę. Istotną wskazówką co do przygotowania dziecka do badania ABR może być wstrzymanie się z karmieniem dziecka na chwilę przed rozpoczęciem badania – dzięki temu jest szansa, że mały pacjent zaśnie z łatwością podczas badania .
Niewątpliwie istotną informacją dla rodzica, jest fakt,żeby dziecko w dniu badania było całkowicie zdrowe i niewyspane . Tuż przed badaniem może zostać mu podane mleko czy coś do wypicia, dlatego dopuszcza się zabranie przed rodzica/ opiekuna czegoś z wymienionych rzeczy ze sobą. Kolejna ważna informacja dotyczy nienatłuszczania skóry twarzy i niekremowania jej. Uniemożliwić to może prawidłowe impedancje elektrod powierzchniowych a tym samym zaburzyć przebieg badania lub je całkowicie odroczyć na inny termin.
PRZYGOTOWANIE OSOBY DOROSŁEJ DO BADANIA ABR
W przypadku osoby dorosłej przygotowanie do badania nie wymaga aż tak dużych logistycznych działań. Pacjent musi leżeć spokojnie z zamkniętymi oczami, nie wykonując żadnych ruchów. Często zdarza się ,że podczas badania pacjent samoistnie zapada na 40 minutowy sen fizjologiczny , natomiast przypadki trudnych pacjentów poddaje się pod znieczulenie ogólne . U pacjentów dorosłych – tak samo jak u dzieci – nie zaleca się natłuszczania skóry twarzy żadnymi kremami czy nakładania makijażu w przypadku kobiet.
Badanie ABR wymaga całkowitej ciszy i spokoju dlatego wymagane jest całkowite wyłączenie telefonów czy innych urządzeń elektrycznych , a także odłożenie ich z dala od urządzenia rejestrującego zapis badanych fal.
Zapraszam na badania