Higiena przewodu słuchowego - w jaki sposób dbać o uszy ?
Uszy wymagają odpowiedniej higieny i znajomości podstawowych zasad pielęgnacji. Woskowina jest bardziej przydatna, niż można to sobie wyobrazić. Wytwarzanie woskowiny jest całkowicie naturalnym i zdrowym procesem zachodzącym w organizmie ludzkim. Ta klejąca się, woskowata substancja jest nieodzownym elementem organizmu ludzkiego pełni m.in. funcję ochronne. Ma za zadanie wyłapywać drobne cząsteczki brudu, martwe komórki skóry i kurz a następnie odfiltrowywać je z dala od błony bębenkowej i ucha wewnętrznego. Woskowina natłuszcza również przewody słuchowe, zapobiegając ich wysuszeniu i swędzeniu.
Wielu osobom wydzielina ta kojarzy się z niewłaściwą higieną uszu, jednak fizjologicznie pełni ona bardzo ważne funkcje. Nie należy zatem dążyć do całkowitego jej usunięcia, ponieważ w ten sposób można sobie tylko zaszkodzić. Nadmierne usuwanie woskowiny z przewodu słuchowego uruchamia procesy jej nadprodukcji. W efekcie może to doprowadzić do zaczopowania przewodu słuchowego zewnętrznego poprzez utworzenie korka woskowinowego.
Całkowicie zatkane ucho - jak sobie pomóc ?
Zdarza się, że u niektórych osób występuje nadmiar woskowiny. Jeśli przewód słuchowy jest całkowicie zatkany, nie należy próbować samodzielnego usuwania woskowiny. W takiej sytuacji najlepiej jest skonsultować się z otolaryngologiem. Specjalista w bezpieczny sposób usunie nagromadzoną woskowinę, a Twój słuch na pewno na tym nie ucierpi. Nie lekceważ objawów zatkania uszu i nie pozwól, aby nadmiar woskowiny gromadził się w przewodzie słuchowym. Na dłuższą metę może skutkować to utratą słuchu.
Główne objawy zatkanego ucha:
- uczuce pełności ucha
- pogorszenie słyszenia
- swędzenie
- szum w uszach
Patyczki higieniczne - dlaczego nie należy ich stosować ?
Najczęstszą przyczyną powstawania tzw. korka w uchu jest czyszczenie uszu przy pomocy patyczków higienicznych. Nie należy tego robić, ponieważ patyczek wprowadzany do ucha powoduje upychanie woskowiny w głąb przewodu słuchowego i jego zatkanie, co z kolei może spowodować powstanie stanu zapalnego. Patyczków można używać jedynie do oczyszczania małżowiny usznej, natomiast nigdy nie powinny służyć do oczyszczania przewodu słuchowego.
Woskowina a osoby noszące aparaty słuchowe
Obecność w uchu aparatu słuchowego lub wkładki usznej może stymulować gruczoły woskowinowe do nadprodukcji woskowiny usznej. Osoby noszące aparaty słuchowe są więc znacznie bardziej narażone na rozwój problemów związanych z nadprodukcją woskowiny usznej.
U osób noszących aparaty słuchowe:
- Nadmiar woskowiny oraz wilgoć mogą stanowić istotne zagrożenie dla właściwego funkcjonowania aparatu
- Nadmiar woskowiny może spowodować niewłaściwe dopasowanie się aparatu słuchowego do kanału słuchowego
- Nadmiar woskowiny w uchu może również zapychać otwór wentylacyjny aparatu.
Dlatego odpowiednia i regularna higiena przewodu słuchowego jest niezmiernie ważna.
Czyszczenie uszu, porady:
- Skorzystaj z bezpłatnego badania wideootoskopowego w siedzibie głównej firmie Fono-Medica Iwona Król, Farna 1/1, Gniezno oraz wszystkich oddziałach firmowych i sprawdź czy problem zatknego ucha dotyczy także Ciebie. Specjalista w trakcie wykonywanego badania pokaże wnętrze Twojego ucha na monitorze komputera i udzieli niezbędnych informacji.
- Jeśli przewód słuchowy jest całkowicie zatkany, nie należy próbować samodzielnego usuwania woskowiny. W takiej sytuacji najlepiej jest skonsultować się z otolaryngologiem.
- Jeśli natomiast przewód słuchowy jest zatkany tylko częściowo, możesz wypróbować gotowe preparaty. Są dostępne bez recepty, występują w postaci sprayów lub kropli do ucha. Który jest najlepszy? Im rzadsza będzie jego konsystencja tym szybciej rozpuści woskowinę i wyprowadzi ją z przewody słuchowego do małżowiny.