Badanie słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu ( ABR, BERA – Auditory Brainstem Response ) zaliczane jest do obiektywnych metod badań słuchu. Stosowane jest w celu oceny progu słyszenia oraz diagnostyki różnicowej zaburzeń słuchu. Dużą użyteczność kliniczną przypisuje mu się zwłaszcza przy ocenie progu słyszenia u niewspółpracujących jeszcze pacjentów pediatrycznych.
Słuchowe potencjały wywołane z pnia mózgu to zapis aktywności bioelektrycznej pochodzącej z wyższych odcinków drogi słuchowej. Ponadto ABR oprócz oceny progu słyszenia i diagnostyki różnicowej swoje zastosowanie znajduje w badaniach przesiewowych słuchu u noworodków. Za sprawą słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu ocenie podlega funkcjonowanie ślimaka , nerwu słuchowego a także pnia mózgu.
Rejestracja bioelektrycznej odpowiedzi zachodzi przy udziale czterech elektrod powierzchniowych znajdujących się na skórze głowy osoby badanej. Natomiast bodźce akustyczne , poddające stymulacji odcinki drogi słuchowej podawane są poprzez nauszne słuchawki.
Badanie ABR trwa od pół godziny do 40 minut . Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na wznak, nieruchomo z zamkniętymi oczami . Zapobiega to niekorzystnie wpływającym na zapis badania napięciom mięśniowym , które mogą zaburzyć zapis niepotrzebnymi artefaktami. W przypadku pacjentów pediatrycznych zaleca się aby ABR wykonywane było w trakcie snu fizjologicznego bądź w wyjątkowych przypadkach znieczuleniu ogólnym.
JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO BADANIA
Najlepiej aby w dniu badania zapewnić małemu pacjentowi pobudkę wcześnie rano, ułatwi to zaśnięcie podczas badania . Dobrze, jeżeli dziecko przed badaniem będzie możliwie jak najbardziej zmęczone. Podczas podróży do gabinetu i oczekiwania na rozpoczęcie badania należy dopilnować, aby pacjent nie udał się na chociażby krótką drzemkę. Istotną wskazówką co do przygotowania dziecka do badania ABR może być wstrzymanie się z karmieniem dziecka na chwilę przed rozpoczęciem badania – dzięki temu jest szansa, że mały pacjent zaśnie z łatwością podczas badania .
Niewątpliwie istotną informacją dla rodzica, jest fakt,żeby dziecko w dniu badania było całkowicie zdrowe i niewyspane . Tuż przed badaniem może zostać mu podane mleko czy coś do wypicia, dlatego dopuszcza się zabranie przed rodzica/ opiekuna czegoś z wymienionych rzeczy ze sobą. Kolejna ważna informacja dotyczy nienatłuszczania skóry twarzy i niekremowania jej. Uniemożliwić to może prawidłowe impedancje elektrod powierzchniowych a tym samym zaburzyć przebieg badania lub je całkowicie odroczyć na inny termin.
PRZYGOTOWANIE OSOBY DOROSŁEJ DO BADANIA ABR
W przypadku osoby dorosłej przygotowanie do badania nie wymaga aż tak dużych logistycznych działań. Pacjent musi leżeć spokojnie z zamkniętymi oczami, nie wykonując żadnych ruchów. Często zdarza się ,że podczas badania pacjent samoistnie zapada na 40 minutowy sen fizjologiczny , natomiast przypadki trudnych pacjentów poddaje się pod znieczulenie ogólne . U pacjentów dorosłych – tak samo jak u dzieci – nie zaleca się natłuszczania skóry twarzy żadnymi kremami czy nakładania makijażu w przypadku kobiet.
Badanie ABR wymaga całkowitej ciszy i spokoju dlatego wymagane jest całkowite wyłączenie telefonów czy innych urządzeń elektrycznych , a także odłożenie ich z dala od urządzenia rejestrującego zapis badanych fal.
Zapraszam na badania
*Badanie ASSR: Jedno z Najważniejszych Badań Audiologicznych*
Audiologicznym zastosowaniem badania ASSR jest dostarczenie oszacowania audiogramu czystego tonu, który jest używany do celów rehabilitacyjnych. Ten artykuł pozwoli Ci poznać wszystkie potrzebne informacje na temat tego badania. Zapraszamy do lektury!
*Co to jest badanie ASSR?*
Skrót ASSR oznacza Auditory Steady-State Responses, czyli słuchowe potencjały wywołane stanu ustalonego. ASSR jest odpowiedzią elektrofizjologiczną, która jest wywoływana przez okresowo powtarzany, szybki bodziec słuchowy. Jest to obiektywne badanie słuchu, czyli nie wymagające współpracy z pacjentem.
*Jak działa badanie ASSR?*
ASSR zazwyczaj wykorzystuje bodźce specyficzne dla częstotliwości: 500Hz, 1kHz, 2kHz, 4kHz. Uzyskane wartości (dB) wykorzystywane są do oceny progu słuchowego (stworzenia szacowanego audiogramu). Badanie ASSR jest stosowane celem rekonstrukcji audiogramu. Wielkość korekcji zależy m.in. od stosowanego sprzętu, częstotliwości testowanych, czasu rejestracji, poziomu rejestrowanego szumu w czasie badania, który towarzyszy odpowiedziom, wieku pacjenta, czuwania i snu osoby badanej oraz od zastosowanych parametrów bodźca.
*Na czym polega badanie ASSR?*
Po odtłuszczeniu skóry pacjenta, przyklejane są 4 elektrody: 2 na czoło i po jednej za uszami. Elektrody są podłączone kabelkami do komputera, który rejestruje wyniki w formie wykresu. Po podłączeniu elektrod, zakładane są słuchawki nauszne lub wewnątrzuszne (w przypadku małych dzieci), przez które emitowane są dźwięki. Na wykresie rejestrowana jest odpowiedź z pnia mózgu w postaci fal mózgowych.
*Dla kogo jest badanie ASSR?*
ASSR to badanie słuchu, które można wykonywać u wszystkich pacjentów, bez względu na wiek. Zaleca się wykonanie badania ASSR zwłaszcza u następujących grup pacjentów:
- Noworodków i niemowląt w celu rekonstrukcji audiogramu oraz dokładnego ustawienia aparatów słuchowych,
- Małych dzieci, niewspółpracujących w badaniach słuchu w słuchawkach, np. audiometria tonalna, aby określić stopień ubytku słuchu w zakresie pasma mowy,
- Osób u których stwierdzono neuropatię słuchową,
- Osób podejrzewanych o symulację głuchoty lub niedosłuchu,
- Osób z niedosłuchem stopnia głębokiego, aby szczegółowo określić poziom resztek słuchowych (np. przed kwalifikacją do implantu ślimakowego),
- Osób, u których aparaty słuchowe są nieskuteczne.
*Czym różni się ASSR od ABR?*
W ABR bada się każde z uszu osobno, każdą częstotliwość osobno oraz zwraca się uwagę na amplitudę i opóźnienie odpowiedzi w czasie. W ASSR bada się oboje uszu jednocześnie, w tym badane są cztery częstotliwości jednocześnie (czyli osiem częstotliwości, gdyż test prowadzony jest obuusznie), patrzy się na amplitudy i fazy w domenie częstotliwości.
*Jak długo trwa badanie ASSR i czy jest bolesne?*
Czas trwania: 1-2 godziny. ASSR, podobnie jak badanie ABR, jest bezbolesne i nieinwazyjne.
*Jak przygotować niemowlę do badania ASSR?*
Aby wynik badania był właściwy, badanie ASSR wykonuje się we śnie lub w stanie czuwania. Aby uzyskać najlepsze warunki do badania, należy przygotować dziecko w następujący sposób:
- Na badanie dziecko powinno zgłosić się z czystymi przewodami słuchowymi.
- Dziecko musi być zdrowe – nie może wykazywać żadnych objawów choroby, np. kaszlu, kataru czy podwyższonej temperatury.
- Dziecko musi być senne, aby po naklejeniu elektrod zasnęło – jeżeli dziecko nie będzie spało, przeprowadzenie badania jest niemożliwe z powodu powstania błędnych wyników badania.
- Zaleca się rodzicom, aby zabrali ze sobą pokarm dla dziecka, kocyk, poduszkę, wózek dziecięcy czy ulubioną zabawkę – w ten sposób zapewnia się komfortowe warunki do odprężenia i wyciszenia dziecka.
- Jeżeli rodzic zdecyduje się na rozwiązanie farmakologiczne, np. melatonina, rodzic powinien przed badaniem zgłosić się do lekarza, który wystawi receptę i dostosuje dawkę leku dla dziecka. Lek jest podawany przez rodzica i na jego odpowiedzialność.
*Jak powinien przygotować się pacjent do badania ASSR?*
Badanie ASSR wykonuje się w czasie snu lub w stanie czuwania. Aby zachować najlepsze warunki do badania, pacjent powinien się odpowiednio przygotować:
- Przed badaniem zaleca się wizytę u lekarza, aby przewody słuchowe były czyste i bez płynów.
- W dniu badania pacjent powinien zadbać, aby być zmęczonym – dzięki temu pacjent bez problemu zaśnie w czasie badania.